Biedronkowo

Serwis informacyjny dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

POZIOMKA POSPOLITA - (Fragaria vesca L.)

Email Drukuj PDF

Poziomka pospolita (Fragaria vesca L.) - gatunek byliny z rodziny różowatych. Występuje w całej Europie. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Jest również uprawiany. Inne nazwy: czerwona jagoda, koziomka.
Pokrój
Wysoko
ść 5-20 (30) cm. Wytwarza sympodialne, długie i cienkie rozłogi. Odmiany uprawne nie posiadają rozłogów.
Li
ście
Głównie li
ście odziomkowe. Są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek na krótkim ogonku, boczne listki są bezogonkowe, o klinowatych, niesymetrycznych nasadach. Listki są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, spodem sinawe lub szarawe.
Kwiaty
Na łodygach wyrasta zwykle od 3 do 10 białych kwiatków na szypułkach tylko niewiele dłuższych od li
ści. Kwiaty promieniste o działkach kielicha odstających od "owocu", który (po dojrzeniu) odrywa się od nich. Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty są zapylane przez owady.
Owoc
Soczyste, czerwone owoce pozorne bardzo podobne, lecz mniejsze od owoców truskawki. Nasiona rozsiewane przez zwierzęta lub ludzi (endochoria).
Biotop
Lasy, słoneczne brzegi lasów, polany, przydroża. Preferuje gleby wilgotne, żyzne i gliniaste. W górach występuje do piętra kosówki (w Tatrach do 1710 m n.p.m.). W klasyfikacji zbiorowisk ro
ślinnych gatunek charakterystyczny dla związku zespołów (All.) Epilobietea angustifolii.
Ro
ślina uprawna
Jest uprawiana w licznych odmianach, głównie w uprawach amatorskich. Jej pospolitszym krewnym jest truskawka, lecz w krajach wyżej rozwiniętych poziomka o delikatniejszych, mniejszych i smaczniejszych owocach zyskuje coraz większe znaczenie.
Kulinaria
Owoce o
średnicy 1-2 cm są smaczne i jadalne. Osiągają najlepszy smak dopiero w pełni dojrzałości. Zawierają wartościowe kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C, a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: wapnia, fosforu, kobaltu, zwłaszcza zaś żelaza[4]. W 100 g poziomek znajduje się 60 mg witaminy C. Ze względu na aromat nieprzetworzone poziomki są znacznie lepsze w natychmiastowym spożyciu niż hodowlane odmiany poziomek i truskawek. Stosuje się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów. Dziś już znacznie rzadziej zbierane ze środowiska naturalnego z powodu mniejszej wydajności od odmian hodowlanych.
Ro
ślina lecznicza:
Surowiec zielarski : młode li
ście (Folium Fragariae). Zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy i inne substancje. Własności lecznicze mają jednak tylko liście z poziomek dziko rosnących - nie mają ich uprawiane odmiany ogrodowe.
Działanie :
ściągające, słabo moczopędne i ogólnie wzmacniające organizm. Stosuje się przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek i schorzeniach żołądkowych związanych z biegunką.
Poziomka Pospolita
Fragaria vesca

Poziomka pospolita jest rośliną leśną. Można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Poziomka pospolita osiąga wysokość od 10cm do 25cm. Kwiaty poziomki pospolitej są białe i pięciokrotne. Liście ząbkowane, rosnące na długich ogonkach. Owoce to czerwone kulki wszystkim nam dobrze znane. Poziomka pospolita chociaż drobna i niepozorna znalazła zastosowanie jako zioło lecznicze w tradycyjnej medycynie.

Korzeń poziomki pospolitej był używany na rozwolnienia, natomiast jej łodygi były popularnym środkiem leczniczym na rany. Uważano, że owoce poziomki pospolitej ochładzały organizm. Zgodnie ze średniowiecznym zielarzem o imieniu Gerard, owoce poziomki chłodziły gorąco w czasie bólów żołądka oraz były pomocne na zapalenie wątroby.

Wędrując po lesie często korzystamy z jego dobrodziejstw, posilając się na przykład poziomkami. Drobne owoce poziomki pospolitej mają delikatny aromat, który przypomina zapach róż. Zielarze oraz aptekarze wysoko cenili sobie poziomkę i rekomendowali to zioło na wiele dolegliwości. Jeden z 17-wiecznych zielarzy zauważył, że: "owoce poziomki pospolitej chłodzą wątrobę, krew, śledzionę oraz żołądek. Owoce odświeżają i dają ulgę duchowi jak również gaszą pragnienie. Są dobre na zapalenia, świetnie działają na goraczkę". 18-wieczny botanista Carolus Linnaeus, który był również lekarzem, zjadał ogromne ilości owoców poziomki pospolitej w celu uniknięcia zachorowania na skazę moczanową - "przyjemne lekarstwo", którego efektywności jednak nie udowodniono. W wieku 20, herbatka sporządzona z poziomki pospolitej służyła jako środek odżywczy dla organizmu.

Herbatka poziomkowa ma lekko "ściągający" smak, który zawdzięcza zawartości taniny. Dzięki również temu, poziomki są stosowane jako środek na rozwolnienia oraz jako płukanki w bólach gardła. Zielarze często przepisują świeże owoce poziomki pospolitej jako środka przeczyszczającego.
SUROWCE LECZNICZE

Liście, owoce, korzeń.
ZASTOSOWANIE

Liście poziomki pospolitej mają średnie właściwości moczopędne oraz ściągające. Zioło to używane jest do leczenia rozwolnienia oraz biegunki.
Wywarem z li
ści poziomki pospolitej można płukać bolące gardło, stosować liście na poparzenia oraz zadrapania. Owoce poziomki pospolitej są przepisywane przez zielarzy jako część diety w takich schorzeniach, jak gruźlica, skaza moczanowa, artretyzm, reumatyzm.
Napar z li
ści poziomki pospolitej stosuje się wewnętrznie w nadciśnieniu, w miażdżycy naczyń krwionośnych, w zaburzeniach przemiany materii.
Napar stosowany jest również w zaparciach oraz guzach krwawi
ących. Owoc poziomki pospolitej rozpuszcza kamień nazębny oraz umacnia zęby w dziąsłach.
WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Poziomka pospolita pochodzi z Europy i umiarkowanych obszarów Azji. Liście i owoce poziomki pospolitej są zbierane wczesnym latem.
SKŁADNIKI

Poziomka pospolita zawiera taniny, śluz, cukry, kwasy owocowe, kwasy organiczne (kwas salicylowy, garbniki, flawonoidy, antocyjany), minerały, witaminy B, C, K, E.
UŻYCIE
LI
ŚCIE:
NAPAR - Stosowany na rozwolnienia, na problemy żoł
ądkowe i zapalenia, na żółtaczkę. Napar z poziomki pospolitej jest również używany jako środek pobudzający apetyt. Zmieszany z tawułą oraz dziurawcem zwyczajnym poziomka pospolita jest używana na łagodne bóle artretyczne, lub połączona z nasionami selera naciowego stosowana na skazę moczanową.
OWOC:
ŚWIEŻY - Jeść świeże owoce poziomki na zapalenia żołądka oraz jako środek odżywczy dla wątroby. Owoce są dobre podczas konwalescencji po żółtaczce. Również pożyteczne w stanach podgorączkowych, są zarówno chłodzące oraz nie powodują fermentacji w żołądku.
OKŁAD Z PAPKI - Zgniecione owoce poziomki pospolitej nakładać na miejsca poparzone słońcem lub na inne infekcje skórne.
WINO ODŻYWCZE - Namoczyć owoce poziomki pospolitej w winie w celu sporz
ądzenia tradycyjnego lekarstwa na "podniesienie ducha".


 


Dziękujemy niżej wymienionym firmom za bezpłatne udostępnienie nam swoich produktów:
Informacje zawarte na tej stronie, są zamieszczone tylko i wyłącznie do celów informacyjnych i mają służyć czytającemu wyłącznie do poszerzenia wiedzy na temat choroby. Opis metod prezentowanych na stronie nie może być podstawą do rozpoczęcia leczenia którąkolwiek z powyższych metod i nie jest namową do zaprzestania obecnego procesu leczenia czy podjęcia leczenia jakąkolwiek inną metodą. Strona nie zawiera porad medycznych – stronę należy traktować jako zbiór informacji o chorobie. Zawartość strony nie może być interpretowana jako porada medyczna.

Forum i Poczta


Forum

Poczta

Biedronkowe nowości i informacje

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Wyniki długoterminowej obserwacji chorych na osiową spondyloartropatię (axial SpA, axSpA) leczonych...
Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Okazuje się, że dużo. Brytyjscy dermatolodzy są zdania, że zbyt częste używanie smartfonów i tabletów...
Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Niemieckie badanie wskazuje, że pacjenci, u których cele terapeutyczne są jasne określane na początku,...
Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Kanadyjscy naukowcy publikują wyniki pracy, w której określali efektywność leczenia etanerceptem po...
Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Ocena preferencji metod i częstości podawania leków biologicznych w opinii lekarzy reumatologów i chorych...
Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło...
Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Skóra to nasza wizytówka. Piękna i zdrowa aż się prosi, by ją odsłaniać. Kiedy choruje, nietrudno wpaść...

Wyszukaj w serwisie

Nowe Dermokosmetyki i Suplementy

 1. Pura Natura Psoristop

  Ocena artykułu: / 0
  piątek, 21 czerwca 2019

  Pura Natura Psoristop łuszczyca egzema - z wyciągiem korzenia mahonii pospolitej do pielęgnacji skóry.

  (8846)
  Więcej…
 2. Dermokosmetyki Nivelium

  Ocena artykułu: / 0
  niedziela, 09 grudnia 2018

  Nivelium MED to specjalistyczny krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu  chorób skóry: AZS, łuszczyca, egzema.

  (11818)
  Więcej…
 3. BIOARP - Dla skóry - naturalnie

  Ocena artykułu: / 0
  piątek, 05 czerwca 2015

  Firma BIOARP promuje powrót do tradycyjnych metod pielęgnacji skóry problematycznej.

  (19002)
  Więcej…

Kto na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś150
mod_vvisit_counterWczoraj467
mod_vvisit_counterTen tydzień150
mod_vvisit_counterOstatni tydzień7853
mod_vvisit_counterTen miesiąc23152
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc30384
mod_vvisit_counterWszystkie dni898973

Naszą witrynę przegląda teraz: 10 gości 
Twój IP: 100.26.179.41
 , 
Dziś jest: 26 Maj 2024

Polecamy

Reklama
Reklama