Biedronkowo

Serwis informacyjny dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

OSTROPEST PLAMISTY - (Silybum marianum (L.) Gaertner

Email Drukuj PDF

Ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji Mniejszej. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała (ergazjofigofit).

Pokrój
Ro
ślina jednoroczna, swoim wyglądem bardzo podobna do ostów.

Łodyga
Gruba, prosta, wzniesiona, gór
ą rozgałęziająca się. Osiąga wysokość do 2 m.

Li
ście
Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bezogonkowe, obejmuj
ące swoją nasadą łodygę, zatokowo klapowane, białoplamiste. Brzegi mają silnie kolczaste.

Kwiaty
Zebrane w kwiatostany – duże koszyczki (4-5 cm długo
ści) wyrastające na szczycie łodyg. Koszyczki okryte są grubymi, skórzastymi i odgiętymi kolcami. Kwiaty o purpurowej barwie, zapylane przez owady. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Owoc
Niełupka z puchem kielichowym ponad dwukrotnie dłuższym od owocu.

Biotop, wymagania
U nas zdziczałe formy spotyka się w ogrodach, nieużytkach, ugorach oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych.

Zastosowanie
Ro
ślina uprawna : uprawiany dla potrzeb przemysłu farmakologicznego (roślina zielarska) oraz jako roślina ozdobna.

Ro
ślina lecznicza :
Surowiec zielarski : owoce, zawieraj
ące do 2-3% sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Wytwarza się z nich lek Sylimarol (w postaci pastylek). Można też samodzielnie sporządzać z nich odwar lub nalewkę. Lek ten ma zastosowanie zarówno profilaktycznie (np. podaje się go ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Działanie : przeciwzapalne, stymuluj
ące regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwające. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami, m. in takimi, jak: alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.

Interakcje : Hamuje aktywno
ść CYP i innych enzymów. Prowadzi to do osłabienia działania takich leków jaki metronidazol (o 50%) i indinowir (nieznacznie).

Zbiór i suszenie : zrywa się owoce po przekwitnięciu i suszy.

Sztuka kulinarna : z dolnych li
ści rośliny można przyrządzać zdrowe sałatki. Łacińską nazwę Silybum nadał tej roślinie grecki lekarz Dioscorides w 100 r p. n. e. Lecznicze działanie tej rośliny już w I wieku naszej ery znał Pliniusz Starszy.

OSTROPEST W
ŚWIETLE BADAŃ

Owoce zawierają 2-4 % mieszaniny flawonolignanów, zwanych sylimaryną. W jej skład wchodzą sylibina, sylidiamina i sylikrystyna o podobnej budowie i własnościach fizykochemicznych oraz izosylimaryna, 2,3-dehydrosylimaryna, 2,3-dehydrosylikrystyna i tzw. Sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny. Ponadto występuje toksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna, tyramina, histamina, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, zwłaszcza ß-sitosterol, garbniki, białka, cukry (około 21 %) i tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego, a także minerały: miedź, selen, cynk.

W Ostropeście plamistym substancje czynne to mieszanina przeciwutleniaczy - flawonolignanów. Liczne badania potwierdzają, że ten jedyny swoim rodzaju kompleks przeciwutleniaczy chroni zdrowe komórki wątroby przed zniszczeniem, jak również przyczynia się do regeneracji komórek uszkodzonych. Flawonolignany osłaniają zewnętrzne receptory komórek wątroby uniemożliwiając toksynom przenikanie przez lipidowe błony komórkowe do ich wnętrza. Neutralizuje także działanie substancji, którym udało się dostać w głąb komórek. Ponadto substancje te mają wyjątkową zdolność do stymulowania syntezy białek w komórkach wątroby poprzez zwiększenie aktywności DNA i RNA. Właśnie dzięki temu możliwa jest regeneracja uszkodzonych komórek.
Maj
ą też możliwość mobilizowania innych przeciwutleniaczy w komórkach wątroby do obrony przed atakiem toksyn. Na przykład, jednym z najpotężniejszych przeciwutleniaczy występujących w organizmie i podstawową substancją odtruwającą w wątrobie jest glutation. Flawonolignany podwyższają poziom glutationu o 35 %. W komórkach uszkodzonej wątroby Ostropest plamisty zwiększa aktywność także innego silnego przeciwutleniacza - dysmutazy nadtlenkowej. Co ciekawe, właśnie ten antyoksydant wydaje się szczególnie nastawiony na wyszukiwanie szkodliwych substancji utleniających, które powstają w wątrobie pod wpływem alkoholu.

Przeprowadzono badania właściwości leczniczych Ostropestu dowiodły, że działa skutecznie przy różnych dolegliwościach wątroby. W podobnych badaniach, których wyniki opublikowano na łamach niemieckiego czasopisma medycznego, Ostropest plamisty podawano grupie 21 osób z uszkodzeniami wątroby wywołanymi nadużywaniem alkoholu. Stan pacjentów poprawił się po dwóch
miesi
ącach, co potwierdziły próby wątrobowe. Pacjenci byli znacznie silniejsi, mieli lepszy apetyt i rzadziej odczuwali mdłości. Oczywiście Ostropest plamisty działa skuteczniej u tych osób, które zaprzestaną picia alkoholu. Nie można liczyć na zbawienne działanie zioła, jeśli nadal pije się alkohol, pogłębiając uszkodzenie wątroby. Jeżeli przyjmujemy leki farmaceutyczne Ostropest plamisty może w pewnym stopniu zneutralizować ich szkodliwy wpływ na naszą wątrobę.

Stosowanie Ostropestu ma solidne podstawy naukowe. Liczne dowody świadczą o tym, że wyciąg z tej rośliny chroni wątrobę i leczy jej uszkodzenia, regenerując komórki i duże fragmenty tkanki wątrobowej. Większość badań przeprowadzono w Niemczech, gdzie Ostropest jest oficjalnie uznany za lek pomocniczy w leczeniu marskości wątroby i stanów przewlekłego zapalenia tego organu. Jest on wart uwagi jako środek, który pomoże uniknąć katastrofy mogącej spotkać Twoją wątrobę w wyniku zagrożeń związanych ze specyfiką współczesnego życia. Zioło to daje nadzieję na uzdrowienie, nawet wtedy, kiedy sytuacja jest już groźna.

W jednym z przeprowadzonych badań wzięło udział 116 osób z uszkodzeniami wątroby spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. Pacjentom podawano codziennie 420 mg Ostropestu plamistego. Lecznicze efekty działania zioła pojawiły się w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia kuracji - dowiodły tego korzystne zmiany w poziomie enzymów wątrobowych, który jest wyznacznikiem poziomu zatrucia komórek wątroby. Badani zauważyli poprawę swego stanu zdrowia już po siedmiu dniach.

Badacze konkludują, iż Ostropest pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie wątroby i złagodzić przebieg choroby.

Wskazania do stosowania Ostropestu:
Zaburzenia czynno
ści wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym marskość wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby.
Zapobiega przewlekłemu zapaleniu w
ątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco), zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet stany rekonwalescencji po toksyczno - metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami do ochrony wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo).
Chroni mi
ąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie, bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej powstrzymanie krwawień: z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą

Przeciwwskazania: brak
Działania niepoż
ądane: w zalecanych dawkach leczniczych Ostropest nie wykazuje działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu.


 


Dziękujemy niżej wymienionym firmom za bezpłatne udostępnienie nam swoich produktów:
Informacje zawarte na tej stronie, są zamieszczone tylko i wyłącznie do celów informacyjnych i mają służyć czytającemu wyłącznie do poszerzenia wiedzy na temat choroby. Opis metod prezentowanych na stronie nie może być podstawą do rozpoczęcia leczenia którąkolwiek z powyższych metod i nie jest namową do zaprzestania obecnego procesu leczenia czy podjęcia leczenia jakąkolwiek inną metodą. Strona nie zawiera porad medycznych – stronę należy traktować jako zbiór informacji o chorobie. Zawartość strony nie może być interpretowana jako porada medyczna.

Forum i Poczta


Forum

Poczta

Biedronkowe nowości i informacje

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Wyniki długoterminowej obserwacji chorych na osiową spondyloartropatię (axial SpA, axSpA) leczonych...
Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Okazuje się, że dużo. Brytyjscy dermatolodzy są zdania, że zbyt częste używanie smartfonów i tabletów...
Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Niemieckie badanie wskazuje, że pacjenci, u których cele terapeutyczne są jasne określane na początku,...
Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Kanadyjscy naukowcy publikują wyniki pracy, w której określali efektywność leczenia etanerceptem po...
Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Ocena preferencji metod i częstości podawania leków biologicznych w opinii lekarzy reumatologów i chorych...
Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło...
Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Skóra to nasza wizytówka. Piękna i zdrowa aż się prosi, by ją odsłaniać. Kiedy choruje, nietrudno wpaść...

Wyszukaj w serwisie

Nowe Dermokosmetyki i Suplementy

 1. Pura Natura Psoristop

  Ocena artykułu: / 0
  piątek, 21 czerwca 2019

  Pura Natura Psoristop łuszczyca egzema - z wyciągiem korzenia mahonii pospolitej do pielęgnacji skóry.

  (8846)
  Więcej…
 2. Dermokosmetyki Nivelium

  Ocena artykułu: / 0
  niedziela, 09 grudnia 2018

  Nivelium MED to specjalistyczny krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu  chorób skóry: AZS, łuszczyca, egzema.

  (11818)
  Więcej…
 3. BIOARP - Dla skóry - naturalnie

  Ocena artykułu: / 0
  piątek, 05 czerwca 2015

  Firma BIOARP promuje powrót do tradycyjnych metod pielęgnacji skóry problematycznej.

  (19002)
  Więcej…

Kto na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś75
mod_vvisit_counterWczoraj467
mod_vvisit_counterTen tydzień75
mod_vvisit_counterOstatni tydzień7853
mod_vvisit_counterTen miesiąc23077
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc30384
mod_vvisit_counterWszystkie dni898898

Naszą witrynę przegląda teraz: 8 gości, 1 bots 
Twój IP: 100.26.179.41
 , 
Dziś jest: 26 Maj 2024

Polecamy

Reklama
Reklama