Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła choroba o bardzo heterogennym obrazie klinicznym. W przeszłości stosowane były różne kryteria klasyfikacyjne, co może utrudniać oszacowanie częstości zachorowania. W 2006 r. opublikowano kryteria CASPAR, które obecnie używane są najczęściej. Badania epidemiologiczne w różnych krajach dają bardzo odmienne wyniki zapadalności na ŁZS, co można tłumaczyć wpływem czynników genetycznych jak również środowiskowych i stylu życia. Najmniej chorych według dostępnych danych jest w Azji <0,01% populacji, a najwięcej wśród rasy kaukaskiej w Stanach Zjednoczonych (0,25%) i we Włoszech (0,42%).
Badanie HUNT przeprowadzone w latach 2000-2008 obejmowało populację 94194mieszkańców centralnej Norwegii w wieku powyżej 20 lat. 54% (50806) osób odpowiedziało na rozesłane kwestionariusze oraz uczestniczyło w krótkim badaniu lekarskim. Wyłoniono 1278 osób, które w przeprowadzonej ankiecie zaznaczyły, że chorują lub mogą chorować na ŁZS oraz osoby, które mają łuszczycę i reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycę i spondyloartropatię. U tych osób następnie weryfikowano rozpoznanie w oparciu o medyczne bazy danych. Ostatecznie u 338 osób (144 mężczyzn i 194 kobiet) potwierdzono rozpoznanie ŁZS. U 95% chorych spełnione były kryteria CASPAR a u 5% - jednocześnie rozpoznano łuszczycę skóry i zapalenie stawów. Częstość występowania choroby w badanej populacji wyniosła 6,7 na 1000 mieszkańców w wieku powyżej 20 lat, bez istotnej statystycznie różnicy w grupie kobiet i mężczyzn. W 9-letnim okresie obserwacji postawiono 188 nowych rozpoznań ŁZS, czyli częstość występowania nowych zachorowań (zapadalność) oszacowano na 41,3/100 000/rok.
Uzyskana częstość występowania ŁZS była wyższa niż oczekiwano wobec dostępnych danych, wcześniej opublikowanych w piśmiennictwie. Jak przypuszczają autorzy badania może to być spowodowane kilkoma czynnikami: zwiększoną dostępnoscią do narzędzi diagnostycznych takich jak usg lub MRI, większą świadomością występowania ŁZS, wpływem czynników środowiskowych i stylu życia (np. wzrost otyłości w populacji może mieć wpływ na wzrost zachorowań).
Źródło: Prevalence and incidence rates of psoriatic arthritis in central Norway: data from the Nord-Trøndelag Health Study (HUNT).
Hoff M, Gulati AM, Romundstad PR, Kavanaugh A, Haugeberg G. Ann Rheum Dis. 2015 Jan;74(1):60-4.|07.01.2015
http://www.ereumatologia.pl/Czestosc-wystepowania-luszczycowego-zapalenia-stawow-na-podstawie-badania-kohortowego-w-Norwegii,15692.html#