Biedronkowo

Serwis informacyjny dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

SULFASALAZIN - Lek immunosupresyjny

Email Drukuj PDF

SULFASALAZIN; SULFASALAZIN EN

Na receptę
Forma leku: tabletki powlekane 500 mg
Zawarto
ść substancja czynna - salazosulfapyridine

1 tabl. lub tabl. powl. EN zawiera 500 mg sulfasalazyny.
Zamienniki Leku Salazosulfapyridine

Sposób działania Sulfasalazin działa przeciwzapalnie głównie na błonę śluzową w stanach zapalnych jelit. Działanie leku nie jest do końca wyjaśnione w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Lek o działaniu przeciwzapalnym. Działa immunosupresyjnie głównie w obrębie tkanki łącznej, ścianie jelit i w płynach surowiczych, prawdopodobnie wiąże również wolne rodniki tlenowe. Lepiej znane są jej metabolity działające miejscowo w ścianie jelit i układowo, które hamowują cykliczną oksygenazę i oksygenazę lipidową zapobiegając syntezie prostaglandyn, leukotrienów i innych mediatorów zapalenia.
Zastosowanie Sulfasalazin stosuje się w leczeniu stanów zapalnych jelit, zwłaszcza wrzodziej
ącym zapaleniu jelita grubego, chorobie
Le
śniowskiego-Crohna, w celu zatrzymania uporczywych biegunek oraz zapobiegania ich nawrotom.
Inne leki zwi
ązane ze schorzeniami Crohna choroba

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno podawać pacjentom uczulonym na sulfonamidy, salicylany (Aspiryna) lub pacjentom cierpiącym na zwiększone wydalanie barwników krwi (porfirię). Osoby cierpiące na niedomogę nerek, wątroby, alergię, astmę lub niedobór enzymu - dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Sulfasalazinem.
Przed rozpoczęciem kuracji należy zbadać morfologię krwi, które to badanie należy przeprowadzać regularnie w czasie leczenia.
Preparat może spowodować żółte zabarwienie skóry, a nawet szkieł kontaktowych. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, je
śli Sulfasalazin stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.

Ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby, astmą oskrzelową i alergiami. Możliwa jest nadwrażliwość krzyżowa u osób
nadwrażliwych na furosemid, tiazydowe leki moczopędne, pochodne sulfonylomocznika i antagonistów dehydratazy węglanowej. Zaleca się okresowe badania krwi (pełna morfologia z rozmazem; w pocz
ątkowym okresie leczenia 1-2 x na m-c, a następnie co 3-6 m-cy), badanie moczu u pacjentów z niewydolnością nerek, kontrolę czynności wątroby oraz prawidłowe nawodnienie pacjenta.
Działania niepoż
ądane >1/100
- Mdło
ści, bóle brzucha.
- Brak apetytu.
- Lekkie podwyższenie temperatury ciała.
- Wysypka,
świąd, bóle głowy.
- Objawy te można złagodzić zmniejszaj
ąc dawkę na kilka dni, jednak nie należy tego robić bez porozumienia z lekarzem.
- Preparat zmniejsza wydzielanie spermy. Po zakończeniu kuracji następuje normalizacja wydzielania spermy.

1/1000- <1/1000
- Zmiany w obrazie krwi, zmniejszenie liczby białych ciałek krwi,
zmniejszenie liczby trombocytów (płytek krwi), zmiany w funkcji szpiku kostnego.
- Zło
śliwa anemia.
- Bóle stawów.
- Zmiany w pracy trzustki, nerek, w
ątroby oraz centralnego systemu nerwowego.
- W rzadkich razach reakcje uczuleniowe, objawiaj
ące się
nadwrażliwo
ścią na promienie ultrafioletowe, obrzękiem twarzy, dusznością, kaszlem, zmęczeniem, gorączką i uporczywymi mdłościami.
W razie zaobserwowania takich objawów należy leczenie przerwać i skontaktować się z lekarzem.

Często:
zaburzenia żoł
ądkowo-jelitowe, utrata apetytu, gorączka, bóle głowy, rumień, świąd, przemijająca oligospermia.

Rzadko:
zmiany we krwi (niedokrwisto
ść hemolityczna, leukopenia, trombocytopenia, niedokrwistość megaloblastyczna, niedokrwistość aplastyczna), zaburzenia o.u.n. (zawroty głowy, zaburzenia snu, depresja), układu moczowego (białkomocz, krwiomocz, kryształy w moczu) oraz reakcji skórnych (pomarańczowożółte zabarwienie skóry).

Bardzo rzadko: aseptyczne zapalenie opon mózgowych, agranulocytoza, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, neuropatia obwodowa, pokrzywka, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevens-Johnsona, zespół nerczycowy, duszność, kaszel, nacieki w tkance płucnej, zwłókniające zapalenie pęcherzyków płucnych, bóle stawów, obrzęki twarzy, nadwrażliwość na światło.
Może doj
ść do wzrostu stężenia bilirubiny i aktywności amylazy, fosfatazy alkalicznej oraz aminotransferaz w surowicy.
Dawkowanie Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj kuracja jest długotrwała.
Należy
ściśle stosować się do zaleceń lekarza, w przeciwnym razie może nastąpić nasilenie lub nawrót choroby. Tabletki należy w miarę możliwości zażywać zawsze o tej samej porze dnia najlepiej w trakcie jedzenia - przerwa nocna nie powinna być dłuższa niż 8 godzin.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i odbytnicy: dorośli, ostra postać choroby 4-8 g/dobę, leczenie podtrzymujące remisję - stopniowe
zmniejszanie dawki do 2 g/dobę - czas leczenia jest nieokre
ślony, dzieci >2 lat, ostra postać choroby 40-60 mg/kg mc./dobę, leczenie podtrzymujące remisję 20-30 mg/kg mc./dobę. Choroba Leśniowskiego-Crohna: dorośli, ostra postać choroby 4-8 g/dobę, leczenie podtrzymujące remisję - stopniowe zmniejszanie dawki do 2 g/dobę - czas leczenia jest nieokreślony, dzieci >2 lat, ostra postać choroby 40-60 mg/kg mc./dobę, leczenie podtrzymujące remisję 20-30 mg/kg mc./dobę. Reumatoidalne zapalenie stawów: dorośli, przez pierwszy
tydzień 500 mg/dobę, następnie dawkę stopniowo zwiększać w ci
ągu 4 tyg. do 2 g/dobę, dawka max. 3 g/dobę w 3-4 dawkach podzielonych. Działanie leku pojawia się po 6-10 tyg. leczenia i powinno trwać co najmniej 6 m-cy.
Ci
ąża i karmienie Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Sulfasalazin przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersi
ą należy omówić z lekarzem.

W ciąży można stosować lek tylko w razie zdecydowanej konieczności i w najmniejszych dawkach skutecznych (kat. B). Nie zaleca się jego stosowania w III trymestrze ciąży (lek może wypierać u noworodków bilirubinę z jej połączeń z białkami osocza i doprowadzać do żółtaczki jąder podkorowych). Nie zaleca się w laktacji (działanie sulfasalazyny u dzieci nie jest dostatecznie przebadane).
Wskazania: Wrzodziej
ące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, w niektórych innych zapaleniach stawów, gdy leczenie innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi jest nieskuteczne.

Dawkowanie: Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku,popijając obficie wodą, tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać. Lek zaczyna działać po około 6-8 tygodniach stosowania. Leczenie podtrzymujące trwa około roku. Uwaga! W trakcie leczenia zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec krystalurii i tworzeniu się kamieni. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy
sprawdzić datę ważno
ści podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: Ból głowy, gorączka, utrata apetytu, bóle brzucha, nudności, zaburzenia żołądkowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmiany obrazu krwi. Dlatego zalecane jest przed rozpoczęciem leczenia oraz co 2 tygodnie w czasie pierwszych 3 miesięcy leczenia należy kontrolować obraz krwi (włącznie z rozmazem białych krwinek) i czynność wątroby. Przez kolejne 3 miesiące należy przeprowadzać okresowe badania kontrolne co 4 tygodnie. Następnie obraz krwi i czynność wątroby należy kontrolować co 3 miesiące. Ponadto podczas leczenia występują: zmiany skórne takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, przemijająca oligospermia. Rzadziej: zawroty głowy, stany depresyjne, szum w uszach. Sporadycznie reakcje nadwrażliwości, choroba posurowicza, obrzęk twarzy, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie wątroby, sinica, złuszczające zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, zmiany skóry wywołane czynnikami toksycznymi, łysienie, liszaj płaski, włókniejące zapalenie pęcherzyków płucnych, duszność, kaszel, bóle stawów i mięśni, zespół nerczycowy, białkomocz, krwiomocz, kryształy w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie osierdzia, neuropatia obwodowa. Uwaga! Sulfasalazyna może powodować żółte zabarwienie skóry i moczu. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:Gdy masz nadwrażliwość na sulfonamidy, salicylany lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, porfirię, niedrożność dróg moczowych i/lub jelit, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz digoksynę, kwas foliowy, merkaptopurynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet, tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować jedynie w
przypadku zdecydowanej konieczno
ści.


 


Dziękujemy niżej wymienionym firmom za bezpłatne udostępnienie nam swoich produktów:




Informacje zawarte na tej stronie, są zamieszczone tylko i wyłącznie do celów informacyjnych i mają służyć czytającemu wyłącznie do poszerzenia wiedzy na temat choroby. Opis metod prezentowanych na stronie nie może być podstawą do rozpoczęcia leczenia którąkolwiek z powyższych metod i nie jest namową do zaprzestania obecnego procesu leczenia czy podjęcia leczenia jakąkolwiek inną metodą. Strona nie zawiera porad medycznych – stronę należy traktować jako zbiór informacji o chorobie. Zawartość strony nie może być interpretowana jako porada medyczna.

Forum i Poczta


Forum

Poczta

Biedronkowe nowości i informacje

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Ryzyko infekcji wśród chorych na SpA leczonych inhibitorami TNF alfa

Wyniki długoterminowej obserwacji chorych na osiową spondyloartropatię (axial SpA, axSpA) leczonych...
Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Co łączy zmarszczkę technologiczną z dermatologią?

Okazuje się, że dużo. Brytyjscy dermatolodzy są zdania, że zbyt częste używanie smartfonów i tabletów...
Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Warto jasno wyznaczać cele terapeutyczne w łuszczycy

Niemieckie badanie wskazuje, że pacjenci, u których cele terapeutyczne są jasne określane na początku,...
Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Etanercept u pacjentów z łuszczycą wcześniej leczonych infliksimabem lub adalimumabem

Kanadyjscy naukowcy publikują wyniki pracy, w której określali efektywność leczenia etanerceptem po...
Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Preferencje dotyczące stosowania leków biologicznych w opinii lekarzy i chorych – wyniki badania ankietowego RAISE*

Ocena preferencji metod i częstości podawania leków biologicznych w opinii lekarzy reumatologów i chorych...
Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło...
Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Choroby skóry wciąż stygmatyzują i zamykają w domu. Nie bój się ich!

Skóra to nasza wizytówka. Piękna i zdrowa aż się prosi, by ją odsłaniać. Kiedy choruje, nietrudno wpaść...

Wyszukaj w serwisie

Nowe Dermokosmetyki i Suplementy

  1. Pura Natura Psoristop

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 21 czerwca 2019

    Pura Natura Psoristop łuszczyca egzema - z wyciągiem korzenia mahonii pospolitej do pielęgnacji skóry.

    (8754)
    Więcej…
  2. Dermokosmetyki Nivelium

    Ocena artykułu: / 0
    niedziela, 09 grudnia 2018

    Nivelium MED to specjalistyczny krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu  chorób skóry: AZS, łuszczyca, egzema.

    (11723)
    Więcej…
  3. BIOARP - Dla skóry - naturalnie

    Ocena artykułu: / 0
    piątek, 05 czerwca 2015

    Firma BIOARP promuje powrót do tradycyjnych metod pielęgnacji skóry problematycznej.

    (18946)
    Więcej…

Kto na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś982
mod_vvisit_counterWczoraj742
mod_vvisit_counterTen tydzień10068
mod_vvisit_counterOstatni tydzień4500
mod_vvisit_counterTen miesiąc24850
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc21001
mod_vvisit_counterWszystkie dni870287

Naszą witrynę przegląda teraz: 22 gości 
Twój IP: 18.117.216.229
Mozilla 5.0, 
Dziś jest: 26 Kwi 2024

Polecamy

Reklama
Reklama